Zespół „Krokus” po raz pierwszy brał udział w festiwaliu dziecięcych zespołów folklorystycznych w Iwonicz-Zdróju 18-25 lipca 2018r.
W festiwalu wzięło udział 16 zespołów z Białorusi, Czech, Kanady, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Ameryki.

Festiwal zaczął się od mszy św.w intencji uczestników festiwalu i polonii
w kościele parafialnym pw.św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Iwonicz-Zdróju. Następnie wyruszyliśmy na centralną ulicę w korowodzie, rozpoczynającym festiwalu „Dziesiąta wędrówka z folklorem”.
Codziennie dzieci uczestniczyły w koncertach i próbach, poza głównymi koncertami festiwalowymi w Iwoniczu-Zdroju i Krośnie. Wyjeżdżały do licznych miast i gmin, gdzie samorządy lokalne gościli polonijną młodzież na koncertach artystycznych i spotkaniach z polskimi zespołami. Tam też uczestnicy festiwalu poznajli liczne zabytki kultury polskiej i atrakcje turystyczne.
Festiwal był nie tylko prezentacją tanecznych i muzycznych talentów, ale przede wszystkim wielką manifestacją polskości oraz przywiązania i miłości do kraju przodków.
Wrażenia z festiwalowych koncertów uczestniki przywieźli do swych bliskich na terenie całego kraju, promując w ten sposób polonijny ruch artystyczny.
Zakończenie festiwalu koncert galowy”Iwonicka ballada” w teatralnej inscenizacji , w której wzięłi udział krasnale z całego świata, tą bajkę dopełniała piękność Iwonicz-Zdróju.
Położony w powiecie krośnieńskim, na północnym stoku Karpat, w malowniczej dolinie Iwonickiego Potoku, otoczony zewsząd lasami i pagórkami, odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i klimatycznymi.

Od imienia dyrekcji Domu Polskiego oraz rodziców naszych artystów, chcemy serdecznie podziękować Ambasadę RP w Kiszyniowie oraz Konsulat RP za wsparcie i możliwość uczestnictwa w niesamowitym festiwalu na ojczyźnie przodków!!!

Kategorie: Artykuly