Dom Polski w Bielcach zorganizował w dniu 22 października wycieczkę do Rumunii. Uczestniczyły w niej Panie z Bielc i Styrczy.W programie było m.in. zwiedzanie kopalni soli w Nowym Sołoncu,które stało się wyczynem co nie miara. Należało bowiem pokonać śliskie od soli schody,by zejść do kaplicy i jeszcze głębiej nad jezioro. Nie wszystkim się to udało. Część Pań zeszła do połowy tej trudnej drogi pozostając w kaplicy. Pozostałe uczestniczki odważnie poszły dalej,nad jezioro, by podziwiać ten cud przyrody. Kopalnia soli to miejsce szczególne, ponieważ przy pierwszym wydobyciu pracowali Polacy sprowadzeni z Wieliczki. Tego dnia uczestniczyłyśmy  także we mszy św., podczas której śpiewano pieśni najpiękniejszą,najczystszą polszczyzną. Wieczorem czekał nas występ dzieci i pyszny posiłek.Spałyśmy w Domu Polskim. Warunki były hotelowe – eleganckie pokoje z widokiem na góry.

Kolejne atrakcje czekały nas następnego dnia w Suczawie,gdzie zwiedzałyśmy twierdzę i muzeum historyczne. Potęga twierdzy, jej umocnień rzuca na kolana. Wiemy,że nigdy nie została zdobyta,choć miasto płonęło.

Bardzo gościnnie przyjęto nas w Domu Polskim, w którym mogłyśmy się podzielić naszymi doświadczeniami z pracy z Polonią. Byłyśmy zachwycone Suczawą łączącą tradycję, historię, religię. Wszystko to w połączeniu z miejscową kuchnią i gościnnością mieszkańców czyni ją atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Wycieczkę zwieńczyły zakupy w marketach. Zmęczone, pełne wrażeń, z siatkami  towarów i pamiątek wróciłyśmy do domu

Kategorie: Artykuly