22.maja Bielce obchodziły wielkie święto: Dzień Miasta i odpust w cerkwi św. Mikołaja.
Jak co roku przedstawiciele Domu Polskiego uczestniczyli w świątecznym marszu przez centrum miasta. Młodzież w przepięknych polskich strojach ludowych, z biało-czerwonymi flagami w ręku radośnie witała wszystkich mieszkańców Bielc a także przybyłych gości. Wśród nich była również trzyosobowa delegacja z naszego miasta partnerskiego Płocka.
Wszyscy goście mieli możliwość obejrzenia pięknego koncertu, który przeplatał śpiewy i tańce najróżniejszych narodów zamieszkujących nasze wyjątkowe miasto. Złożyli swoje najserdeczniejsze życzenia Bielcom i Ukraińcy, i Rosjanie, i Żydzi, i Węgrzy. Specjalny prezent przynieśli ze sobą Polacy. Cały rynek się ożywił kiedy nagle rozbrzmiały pierwsze żwawe nutki Krakowiaka. Zdawało się, że znaleźliśmy się na Starym Rynku w Krakowie przy Sukiennicach i brakowało jedynie kwiaciarek.
Wszystkiego najlepszego, Drogie Bielce!

pismennost27 maja był centralnym dniem obchodów Święta Piśmiennictwa Słowiańskiego
Pomimo różnych imprez naukowych i kulturalnych związanych z historią piśmiennictwa słowiańskiego, Urząd Miasta Bielce wraz z Ministerstwem Kultury zorganizował barwny koncert, w którym uczestniczyły zespoły narodów słowiańskich, zamieszkujących nasze miasto.
Wśród nich szczególną uwagę i podziw widzów wzbudził utwór w wykonaniu zespołu wokalnego „Jaskółki” z Domu Polskiego. Piosenka „Życie jest muzyką” przypomniała wszystkim obecnym, że pomimo słowa pisanego, jeszcze mocniejsze i bardziej wzruszające jest słowo śpiewane. Muzyka sprawia że życie jest piękniejsze.
Cała scena przed teatrem Vasile Alecsandri napełniła się kwiaciastymi jaskrawymi kolorami kiedy Dom Polski zaprezentował swoje przepiękne stroje ludowe podczas Krakowiaka. Wniosek: o wiele więcej potrafi nieraz powiedzieć wymowny taniec ludowy niż wiele słów napisanych na kartce.

Kategorie: Artykuly