Dziś 20 lutego w liceum imienia Gogola w Bielcach, odbył się bezpłatny pokaz filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Nagrodzony w Cannes „Złotą palmą”, film opowiada historię trudnej miłości dwojga uzdolnionych ludzi — Zuli, obdarzonej niezwykłym głosem i energią (w tej roli Joanna Kulig) oraz Wiktora, pianisty (w tej roli Tomasz Kot). Początkowo, gdy się spotykają, rodzi się między nimi fascynacja. On sporo starszy, ona niezwykle utalentowana i charyzmatyczna. Z czasem okazuje się, że jest to miłość fatalna, para nie może żyć bez siebie, ale jednocześnie okazuje się, że nie potrafią być razem.

Oglądanie filmu było fascynujące, ciekawe i trudne jednocześnie. Biało-czarne zdjęcia filmu wprowadziły widzów w daleką epokę komunizmu i ułatwiły zrozumienie sytuacji, w której znaleźli się główni bohaterowie.

Wśród widzów filmu znaleźli się studenci Uniwersytetu Pedagogicznego, uczniowie liceum Gogola, członkowie Stowarzyszenia Dom Polski w Bielcach oraz amatorzy polskiej kinematografii.

Szczególne podziękowania kierujemy do głównych inicjatorów idei publicznego pokazu – Polskiego Instytutu w Bukareszcie, dzięki któremu otrzymaliśmy uprawnienia do publicznego pokazywania filmu, a także dla administracji goszczącego nas liceum imienia Gogola w Bielcach.

Kategorie: Artykuly