XXVIII Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy Kresy 2019, Białystok 9-14 grudnia 2019 r.

Z dumą możemy powiedzieć, że Ksenia Frumosu z Bielc i Nadejda Gordic z Sorok otrzymały wyróżnienie I stopnia. Serdecznie gratulujemy!

Za nami bardzo intensywny tydzień, pełen wrażeń, wzruszeń i emocji.
Po raz kolejny młodzież i dorośli wrażliwi na słowo, którzy zostali laureatami w swoich krajach, spotkali się na pięknej, białostockiej ziemi w okresie przedświątecznym, by oddać cześć polskiej poezji.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zadbali o nasz pobyt w każdym szczególe.
Pierwszego dnia została zorganizowana wycieczka po Białymstoku i Wieczór Gospodarzy w Galerii im. Sleńdzińskich, podczas którego mogliśmy się lepiej poznać. Wysłuchaliśmy także wykładu dr.hab. Danuty Zawadzkiej o Juliuszu Słowackim – głównym literackim bohaterze tegorocznych Kresów.

Kolejne dni były nie mniej intensywne – młodzież od godziny 9 do 22 miała warsztaty i próby do sobotniej gali. Ważnym elementem podczas tej imprezy były oglądane przez nas spektakle w Akademii Teatralnej i Białostockim Teatrze Lalek.

W środę odbyło się spotkanie opłatkowe w Pałacyku Gościnnym Branickich, na którym wspólnie z organizatorami, reżyserami, aktorami i reprezentantami białostockich władz mogliśmy skosztować tradycyjnych wigilijnych dań, podzielić się opłatkiem i śpiewać kolędy. Ubieraliśmy też wspólnie choinkę.
W czwartek odbył się konkurs. 27 reprezentantów Mołdawii, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Czech, Litwy, Łotwy i Kazachstanu w wieku od 16 do 58 lat prezentowało swoje talenty recytatorskie. Warto zaznaczyć, że zostali oni wybrani spośród ok. 4000 uczestników!

W czasie sobotniej gali obejrzeliśmy spektakl w reżyserii Jacka Dojlidko i Michała Jarmoszuka. Nie było to zwykłe przedstawienie, tylko muzyczno-recytatorska uczta. Wybrani kresowiacy recytowali wiersze, a wszyscy śpiewali teksty Juliusza Słowackiego, polskiego poety romantycznego. Były to fragmenty „Testamentu mojego”, „Kordiana” czy „Beniowskiego”. Po spektaklu zostały ogłoszone wyniki.

Dziękujemy organizatorom – Podlaskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za to wspaniałe wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Gratulujemy też wszystkim uczestnikom i laureatom i dziękujemy za tak cenne świadectwo miłości do polskiej poezji.

Marta Kozieradzka, nauczyciel kierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG

 

Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Kresy 2019 Konkurs

Kresy 2019 Gala

Kresy 2019 Wigilia

 

Kategorie: Bielce