Wigilia w Styrczy

Dom Polski w Styrczy przeżył wyjątkowy wieczór. Styrczańscy Polacy zebrali się w swoim Domu Polskim, by obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia.Wśród przybyłych gości były także Panie: Janina Cazac (prezes Stowarzyszenia Dom Polski),Wiktoria Koczurowska (dyrektor Stowarzyszenia), Pani Ania Melinik (wolontariusz w domu Polskim w Bielcach) i Pan Eduard (pracownik techniczny z Bielc).
Wigilia w Styrczy to magiczny czas bycia razem,czas pełen tradycji i polskich zwyczajów.To przepięknie przystrojona choinka, pyszne jedzenie, koniecznie postne, przygotowane przez gości.To także modlitwa przed wieczerzą, czytanie Ewangelii według Św.Łukasza o narodzeniu Jezusa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie przepięknych polskich kolęd.
Dzieci przedstawiły scenkę z Betlejem, a Reginka Kusznir zaśpiewała wzruszającą pastorałkę. Przyniosły też Panu Jezusowi w darze swoje serca i pracę, którą włożyły w przygotowanie oczekiwanego przyjazdu Pani Prezydentowej na początku grudnia, a które niestety nie odbyło się z powodu pandemii. Recytowały fragmenty „Pana Tadeusza” i wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Cypriana Kamila Norwida.
Wszyscy byli wzruszeni. Szkoda, że nie było śniegu.
Ale wigilijny wieczor był cieply i cichy.

Obejrzyj film z wakacji tutaj

 

4 grudnia w sobotę, do Domu Polskiego w Styrczy przybył Święty Mikołaj i obdarował dzieci prezentami.

Tradycja mikołajowa w Polsce sięga średniowiecza. Wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Miry, przypada na 6 grudnia.

Współcześnie w Polsce istnieje też zwyczaj mikołajowy, według którego Święty Mikołaj przybywa w nocy z 24 na 25 grudnia i zostawia prezenty pod choinką.

 

 

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.

W Andrzejkowy wieczór w Domu Polskim w Styrczy zorganizowaliśmy różne zabawy, dzięki którym przybliżyliśmy dzieciom słowiańskie tradycje. Było to m.in.lanie wosku. Cień takiego woskowego dzieła lanego na wodę przez dziurkę od klucza tworzył symbol, który należało zinterpretować.

 

W dniu 17 września 2021 r. dzieci ze Styrczy wierszem i piosenką żegnały wspaniałe wakacyjne dni, czas odpoczynku i zabawy. Jednocześnie szczerze i gorąco witały Polską Szkołę działającą przy Stowarzyszeniu Dom Polski w Styrczy.

Żal wakacji ,ale i szkoła przynosi dużo radości. Zabawne fraszki szkolne mówiące o uczniowskich słabościach, np.znowu się zaczęła, oceńcie to sami, nieprzyjemna przerwa między wakacjami, wprowadziły nastrój śmiechu i humoru. Nastrój ten pozwolił nam łagodnie przygotować się do obowiązków, które niesie szkoła.

A po uroczystości było wspólne biesiadowanie. Dzieci zajadały się smacznymi wafelkami otrzymanymi od Pani Wiktorii. Piły także soki przygotowane przez Pania Ludę z owoców styrczańskiego sadu.

Eleonora Pawlak ( ORPEG )

Podziękowanie

Dzieci oraz młodzież ze Styrczy i Głodzian w Mołdawii serdecznie dziękują Państwu Wyntu, Witalijowi i Swietłanie z USA,za otrzymane sukienki.

Nasi młodzi artyści już występowali w nich w czasie rozpoczęcia roku szkolnego i czuli się wspaniale.

Dziękujemy

Dom Polski w Styrczy

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Dom-Polski-w-Bielcach-1202230139791659