Jasełka 2021 Dom Polski w Bielcach

25.12.2021 w parafii świętych Archaniołów w Bielcach odbył się Jasełka, przygotowane przez najmłodszych uczniów Domu Polskiego w Bielcach.
Przedstawienie Bożonarodzeniowe zostały poprzedzone występem wokalnego zespołu „Vivat”, który zaśpiewał kolędy.
Najpiękniejsze polskie kolędy zaśpiewali również nasi uczniowie, którzy odnaleźli się w rolach pasterzy, aniołów, królów i świętej rodziny.
Po występie dzieci dostali słodkie prezenty, które zostały przygotowane i przekazane przez Ambasadę RP w Mołdawii.
Składamy wyrazy wdzięczności dla Ambasady RP w Kiszyniowie za troskę i pamięć o uczniach naszego Stowarzyszenia w ten świąteczny okres roku.

 

W sobotę 4 grudnia zebrali się najmłodsi uczniowie, aby uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach z okazji zbliżającego się święta św. Mikołaja.

Dzieci pod czujnym okiem instruktorki i przy pomocy starszych kolegów wykonały piękne świąteczne bombki i anioły ze słomy. Miały także ogromną niespodziankę, ponieważ odwiedził je sam św. Mikołaj, przynosząc wspaniałe podarunki.

Dzieci otrzymały słodycze oraz kolorowe plecaki, które podczas ostatniej wizyty przekazała nam Pani Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama RP. Bardzo jesteśmy wdzięczni Pani Prezydentowej, że dzięki jej pomocy także w tym roku mogliśmy cieszyć się razem ze św. Mikołajem, ucząc się od niego dobroci i życzliwości wobec innych ludzi.

https://www.youtube.com/watch?v=XpM3OdjjjdQ

 

Spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Duda z mołdawską polonią w Kiszyniowie.

24 listopada 2021 roku Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda przyjechała do Republiki Mołdawii w celu spotkania się z przedstawicielami organizacji polonijnych i przekazania artykułów rzeczowych, przeznaczonych dla osób polskiego pochodzenia w ramach akcji Pomoc Polakom na Wschodzie.

W imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia Kultury Polaków „Dom Polski” w Bielcach i Styrczy składamy najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności dla Pani Agaty Kornhauser-Duda za materialne wsparcie, udzielone członkom naszej wspólnoty polonijnej.

Nasi seniorzy byli bardzo wdzięczni za przekazane środki dezynfekcyjne, środki ochrony i higieny osobistej oraz produkty spożywcze. Dla każdego z nich nawet najmniejszy gest pomocy i pamięci o nich ze strony rodaków z Polski jest powodem wzruszenia i szczęścia.

Dla najmłodszych uczniów naszego Stowarzyszenia zostały przekazane plecaki, materiały dydaktyczne, książki i nowoczesna tablica multimedialna, która z pewnością znajdzie swoje zastosowanie na lekcjach języka i kultury polskiej oraz pozwoli wprowadzić atrakcyjne dla dzieci metody nauczania.

Pragniemy jeszcze raz podziękować Pani Agacie Kornhauser-Duda za usłyszane podczas spotkania słowa uznania dla naszej pracy na rzecz utrzymania tożsamości narodowej i pomoc, którą otrzymaliśmy.

Z wyrazami głębokiej wdzięczności,

Zarząd Stowarzyszenia Kultury Polaków „Dom Polski” w Bielcach

 

W tym roku szkolnym powstała inicjatywa organizacji teatralnego koła dla uczniów naszego Stowarzyszenia „Dom Polski” w Bielcach.

Mieliśmy okazję podziwiać pierwszy występ teatralny przygotowany przez naszych uczniów pod kierownictwem Pani Katarzyny Boratyn. Nasi młodzi aktorzy przygotowali inscenizację z okazji 401 rocznicy bitwy pod Cecorą, w której zginął Wielki Hetman Koronny Rzeczypospolitej Stanisław Żółkiewski.

Występ miał miejsce w Sculeni, gdzie zostaliśmy zaproszeni z okazji odpustu w miejscowej parafii pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. Przed naszym występem ksiądz Krzysztof opowiedział o historii bitwy pod Cecorą.

Przedstawienie teatralne zostało ponownie pokazane z jeszcze większym zaangażowaniem ze strony młodych aktorów w naszym „Domu Polskim” w Bielcach i gościnnie w kościele parafialnym w Bielcach z okazji Święta Niepodległości.

Wcześniej, w rocznicę bitwy pod Cecorą, nasi uczniowie pojechali pod pomnik w Berezówce, który upamiętnia miejsce śmierci Wielkiego Hetmana. Zostały tam złożone kwiaty, zapalone znicze i odprawiona msza święta w intencji wszystkich poległych, której przewodniczył ksiądz Grzegorz Czubak. Dzieci miały także możliwość zobaczyć uzbrojenie słynnej husarii Rzeczypospolitej Polskiej i miejsce tragicznej bitwy.

Mamy nadzieję, że oni również będą przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Kancelarii Ministrów.

https://youtu.be/ZWih3uU5M3g

 

 

20 listopada, w Domu Polskim w Bielcach odbył się XXX Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza „Kresy 2021”.

Ze względu na obostrzenia, wynikające z zagrożenia epidemiologicznego, konkurs miał charakter otwarty, w którym uczestnicy prezentowali się publiczności „na żywo” oraz w sposób „cyfrowy” – na odtworzonych nagraniach, które zostały nadesłane wcześniej.

Konkurs jest rozgrywany w czterech kategoriach wiekowych.

 

Członkowie jury w składzie:

 1. Anna Kietlińska – prezes Podlaskiego

Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

 1. Natalia Sakowicz- aktorka
 2. Agnieszka Pietrasz – Podlaski Oddział

Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

 1. Krzysztof Płonka
 2. Alexandra-Nika Zdaniuk
 3. Stanisław Zelek
 4. Beata Maciejczyk

wybrali następujących finalistów:

 • 1 kategoria (dzieci do lat 7)

I miejsce – Sofia Grabowiecka (Bielce),

II miejsce – Ana-Maria Grabowiecka (Bielce),

III miejsce – Aleksandra Filipowska (Bielce),

III miejsce – Oliwia Racowice (Kiszyniow)

 • 2 kategoria ( dzieci od lat 8 do 12)

I miejsce – Iulia Osmialowska (Kiszyniow),

II miejsce – Wiktoria Sadownikowa (Bielce),

III miejsce – Eugeniusz Kostecki (Bielce)

 • 3 kategoria (młodzież od lat 13 do 15)

I miejsce – Arina Tofan (Bielce),

II miejsce – Diana Curcan (Styrcza),

III miejsce – Regina Kusznir (Styrcza)

 • 4 kategoria (młodzież od lat 16 i dorośli)

I miejsce – Milena Kaczurka (Bielce),

II miejsce – Tatiana Górska (Styrcza),

III miejsce – Tatiana Stajenny (Styrcza).

Wielkie brawa dla wszystkich uczestników, organizatorów, jury oraz nauczycieli.

https://www.youtube.com/channel/UC7KTQEE1eLKiOdW8jyQMBYQ/videos

 

Uczniowie i członkowie Stowarzyszenia „Dom Polski” w Bielcach postanowili w tym roku uczcić Święto Niepodległości nieco wcześniej, bo w niedzielę 7 listopada.

Zebraliśmy się razem w kościele św. Archaniołów w Bielcach na mszy świętej o godzinie 9, która odprawiana jest w języku polskim. Na tej mszy zbiera się zazwyczaj większość mieszkańców naszego miasta związanych z Polonią, mających polskie korzenie i mówiących po polsku.

Wspólnie modliliśmy się za niepodległą Polskę i wszystkich jej obywateli oraz za Polaków rozsianych po całym świecie i ich potomków.

Po mszy świętej uczniowie Domu Polskiego przedstawili krótką inscenizację patriotyczną, związaną z osobą hetmana Stanisława Żółkiewskiego, który poległ w bitwie pod Cecorą, na terenie dzisiejszej Mołdawii. Wszyscy obecni ze wzruszeniem patrzyli na historię bohaterskiego hetmana Żółkiewskiego oraz słuchali polskich pieśni śpiewanych przez dzieci, ubrane w stroje harcerskie. Obecny był z nami proboszcz parafii ks. Jacek Puć, pani prezes Janina Kazak, pani dyrektor Wiktoria Koczurowska, pani Katarzyna Boratyn – nauczycielka języka polskiego, pani Anna Mielnik, pan Stepan Ladrik oraz członkowie i sympatycy Domu Polskiego.

Na pamiątkę radosnego świętowania zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

 

Jak mija weekend w Polskim Domu?

Bardzo zabawnie i kreatywnie. Najmłodsi uczniowie każdą sobotę spędzają aktywnie w Domu Polskim.

Co oni robią?

Lekcja języka polskiego dla dzieci to pierwsza i najważniejsza sobotnia lekcja. Potem fascynujące spotkania harcerskie z księdzem Krzysztofem. A także tańce, piosenki i lekcje twórcze. Wszystkie zajęcia są bardzo ekscytujące, kolorowe, a co najważniejsze przydatne.

 

W poniedziałek 4 października do Domu Polskiego w Bielcach przyjechali goście z Polski – członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Było to radosne spotkanie. Goście opowiadali nam o swojej działalności w Polsce, a my im o tym, co robimy w Mołdawii.

Na pamiątkę naszego spotkania oraz z okazji 70-lecia działalności Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Łodzi zasadziliśmy piękną zieloną tuję przy tablicy Wielkiego Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Obok umieściliśmy pamiątkową tabliczkę.

Dwie piękne choinki zasadziliśmy również przy kościele św. Archaniołów w Bielcach.

Dzieci z Domu Polskiego zaprezentowały przygotowane wiersze, a młodzież z zespołu „Krokus” tańce mołdawskie. W radosnej atmosferze świętowaliśmy nasze spotkanie.

 

W sobotę 25 września 2021 roku w ramach projektu sfinansowanego przez Konsulat RP w Kiszyniowie odbyło się spotkanie nt. „Świąteczny czas rękodzieła”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Dom Polski oraz Parafię Świętych Archaniołów. W domu parafialnym w Bielcach o godz. 11.00 zebrały się dzieci zarówno te z Domu Polskiego, jak i te, które gromadzą się przy parafii.

Na początek razem z naszą nauczycielką, panią Katarzyną, zaśpiewaliśmy po polsku piosenkę z pokazywaniem pt. „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Nauczyliśmy się kilku słów po polsku i dowiedzieliśmy się, gdzie mamy głowę, a gdzie kolana. Następnie razem z panią Anią i zaproszonymi gośćmi robiliśmy ze słomy piękne aniołki. Obecne były z nami pani dyrektor Wiktoria Koczurowska i pani prezes Janina Kazak. Przyszli też młodzi wolontariusze, aby pomóc swoim młodszym kolegom i koleżankom . Wszyscy świetnie się bawili, a po spotkaniu zabrali ze sobą do domów piękne, słomiane anioły.

 

Jak co roku, we wrześniu, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Także w Domu Polskim w Bielcach zaczynamy kolejny rok przygody z językiem polskim.

W sobotę 11 września spotkaliśmy się, aby omówić sprawy organizacyjne. Obecna była pani prezes Janina Kazak, pani dyrektor Wiktoria Koczurowska, nauczyciele i prowadzący zajęcia oraz dzieci z rodzicami i młodzież. Wszystkich chętnych zapraszamy na zajęcia do Domu Polskiego. Życzymy przede wszystkim dużo zdrowia oraz energii i motywacji do nauki języka polskiego w tym nowym roku szkolnym.

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Dom-Polski-w-Bielcach-1202230139791659