Filmowe święta w Bielcach, w Mołdawii
W dniach 30.03 – 1.04.2018 odbyły się spotkania miłośników polskiego kina. Pokazy filmów polskich
w Bielcach, w Mołdawii, na Uniwersytecie im. A. Russo oglądali nie tylko studenci, dorośli, również uczniowie z Domu Polskiego w Bielcach. Organizatorami festiwalu byli: Instytut Polski z Bukaresztu
i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wydarzenia filmowe w Rumunii i Mołdawii wspiera finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Wiosną 2018 roku CinePOLSKA odwiedziła również inne rumuńskie miasta oraz Mołdawię. Festwial filmowy w Bielcach odbył się już po raz czwarty. Instytut Polski z Bukaresztu przygotował filmy, które miały oryginalną wersję języową oraz napisy w języku rumuńskim i angielskim. Wcześniej zainteresowani mogli podziwiać piękne plakaty mówiące o tym wydarzeniu. Autorką tegorocznego plakatu CinePOLSKA była Sorina Vazelina, młoda rumuńska graficzka i autorka komiksów z Timiszoary.
Festiwal otworzyła dr Kinga Piątkowska, lektorka języka polskiego na Uniwersytecie im. A. Russo
w Bielcach, która, tytułem wstępu, zachęciła wszystkich do obejrzenia filmów i życzyła miłych wrażeń.
W czasie seansów publiczność m.in. mogła poznać biografię znanego, polskiego malarza Władysława Strzemińskiego, któremu przyszło żyć w systemie komunistycznym. Wybitny twórca swoim zachowaniem i postawą pokazał, że nawet w trudnych, niesprzyjających czasach, można zachować „postawę wyprostowaną”, o której pisał w swoich utworach Zbigniew Herbert. Film w reżyserii legendy polskiego kina, laureata Oskara i wielu innych nagród oraz odznaczeń – Andrzeja Wajdy, uświadomił publiczności, jak ważna jest w życiu wolność, niezależność oraz wybory.
Życie polskiej noblistki, jej pracę, czasy, w których pracowała, przedstawił biograficzny film pt. „ Maria Skłodowska- Curie”. W główną postać wcieliła się znakomita Karolina Gruszka, na ekranie publiczność mogła też zobaczyć Izabelę Kunę i Daniela Olbrychskiego. W filmie „poznaliśmy Marię nie tylko jako wielkiego naukowca, ale też matkę, a przede wszystkim kobietę stanowczą i niezależną. Te dwie ostatnie cechy nie raz bywały przyczyną jej problemów, ale dzięki nim mogła także odnosić gigantyczne sukcesy naukowe podziwiane m.in. przez samego Alberta Einsteina, z którym się przyjaźniła” (Instytut Polski
z Bukaresztu).
Dom Polski w Bielcach składa serdeczne podziękowania organizatorom Festiwalu.
Joanna Bartków – nauczycielka skierowana do pracy za granicą przez ORPEG

Kategorie: Artykuly