„Paka dla Rodaka” – to hasło akcji, której celem jest zbiórka paczek bożonarodzeniowych dla Polaków zza wschodniej granicy. Odbywa się ona m.in. w wielu miejscach diecezji płockiej z inicjatywy Fundacji „Per Aspera ad Astra”.

Miałam przyjemność i zaszczyt porozmawiać z niezwykle inspirującym człowiekiem, Albertem Dyną, który razem z przedstawicielami Fundacji Rozwoju Mikrospołeczności Per Aspera ad Astra przybył do Bielc z czwartą edycją projektu Paka dla Rodaka.

W ramach projektu wolontariusze przyjeżdżają przed świętami Bożego Narodzenia z darami do Polaków na Wschodzie. W tym roku, w drodze do Mołdawii, zatrzymali się też w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie.

Jest ko kontynuacja projektu, który narodził się w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Część działających harcerzy postanowiła ten projekt rozszerzyć i zaangażować szkoły, placówki oświatowe i inne instytucje.

Obdarowanych zostanie ponad dwieście rodzin w Bielcach, Styrczy i Grodzianach. Dary zbierane są w płockich szkołach, marketach i parafiach. Albert Dyna podkreśla, że nie chodzi tylko o dary materialne w postaci paczek – to również wymiana dobra. Płocczanie ofiarowują swoje serce, a osoby, które przyjeżdżają do Mołdawii otrzymują gościnę i mogą posłuchać języka polskiego poza granicami kraju.  Dla młodzieży, która tu przyjeżdża i która ich gości to wspaniała lekcja i wielka przygoda. Jak mówi prezes fundacji: „Chcemy się spotkać, porozmawiać, usłyszeć język polski”.

Wolontariusze nie mają dużo czasu na zwiedzanie – nie pozwala im napięty harmonogram. Dlatego też tak ważne jest to, że młodzież z płockich szkół może poznać Mołdawię poprzez gościnę u tutejszych rodzin.

„Bardzo się cieszę, że Dom Polski w Bielcach działa tak prężnie. Cieszy mnie, że tutejsza młodzież chce się uczyć polskiego. Jest to niezwykle motywujące dla nas, dla naszej fundacji i dla młodzieży z Polski, która tu przyjeżdża. Cieszy mnie także, że współpraca, mimo dzielących nas kilometrów jest tak owocna. Możemy brać przykład z Polaków mieszkających na Wschodzie: jak się dzielić i jak dbać o polskość”.

Marta Kozieradzka,

nauczyciel skierowany przez ORPEG

Kategorie: Bielce