Św. Mikołaj, biskup Myry, to jeden z najbardziej znanych i czczonych świętych, i to zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Nie ma chyba innego świętego, który byłby tak znany, kochany i co roku oczekiwany, zwłaszcza przez dzieci, jak św. Mikołaj. Do dziś ten starożytny biskup jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z wymarzonymi prezentami. Jego wspomnienie przypada 6 grudnia. Na pamiątkę jego dobroci, w dzień jego święta, obdarzamy się prezentami.

Święty Mikołaj przychodzi także co roku do Domu Polskiego w Bielcach. W tym roku miał poważnie utrudnione zadanie. Ze względów epidemiologicznych i zgodnie z rozporządzeniem obowiązującym w Mołdawii nie mógł spotkać się z dziećmi w siedzibie Domu Polskiego. Spotkaliśmy się więc przed Domem Polskim, aby pomimo trudnej sytuacji razem cieszyć się tym dniem.

Na św. Mikołaja czekały przede wszystkim najmłodsze dzieci. Młodzież gimnazjalna przygotowała krótką inscenizację, a dzieci zaprezentowały Mikołajowi wiersze i piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję. Mikołajowi towarzyszyły piękne Anioły, które pomagały mu rozdawać prezenty. Po pożegnaniu ze świętym Mikołajem wszyscy rozeszli się do swoich domów, aby podzielić się radością z bliskimi.

Mamy nadzieję, że dobroć i wrażliwość na potrzeby innych ludzi, wzorem św. Mikołaja,  będzie nam towarzyszyła przez cały rok!