Dzień 17 listopada w Bielcach upłynął pod znakiem poezji.Do tego pięknego miasta zjechali bowiem najlepsi recytatorzy z całej Mołdawii, by zmierzyć się w walce o tytuł najlepszego podczas centralnego etapu XXVII konkursu „Kresy 2018”. W trzech kategoriach wystąpiło 43 wykonawców.Wszyscy zostali serdecznie przywitani przez panią dyrektor Domu Polskiego w Bielcach Wiktorię Koczurowską,która życzyła im wielu sukcesów i pięknych przeżyć.
W jury zasiedli poloniści z uniwersytetu w Bielcach,księża i przedstawiciel Ambasady RP w Kiszyniowie.Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego.
Największe powody do radości miała młodzież z Bielc i Styrczy,gdyż zajęła pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych. Najszczęśliwsza była Ksenia Frumosu,zdobywczyni I miejsca w kategorii od lat 16.Jej interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana „Ballada bezludna” ujęła nie tylko komisję,ale i publiczność.Powód do radości miała również nauczycielka ORPEG Eleonora Pawlak,która przygotowała ją do konkursu.Cieszył się także Kirił Statkiewicz z Kiszyniowa,zdobywca miejsca II, którego przygotowała Irena Torbus,polonistka ORPEG.
Wielkim wyróżnieniem dla nich jest wyjazd do Białegostoku w dniach od 10 do 15 grudnia ,gdzie zmierzą się z przedstawicielami wielu krajów.
W kategorii do lat 16 zwyciężyła Tatiana Górska ze Styrczy.Ta 13-letnia dziewczynka recytując A.Mickiewicza i C.K.Norwida potrafiła sprawić,że wszyscy słuchali jej z głębokim wzruszeniem.Dumna z niej była też polonistka ORPEG Eleonora Pawlak pracująca w Styrczy.
W kategorii do lat 12 zwycięstwo odniosła Tofan Ariana.Sprawiła wszystkim radość,szczególnie paniom,ktore z nią pracowały:Łucji Buzut i Eleonorze Pawlak.
Dzień upłynął radośnie i szczęśliwie.Były nagrody,cukierki,zwiedzanie muzeum i pyszny obiad w restauracji.
Następne takie święto będzie dopiero w 2019 roku.Czekamy na wykonawców.
Eleonora Pawlak ,nauczycielka ORPEG

Kategorie: Artykuly