„Człowieczy Los” – konkurs na najlepsze wykonanie piosenki z repertuaru Anny German

W sobotę 10 listopada 2018 roku w Komracie odbył się konkurs na najpiękniejsze wykonanie piosenek z repertuaru Anny German. Impreza ta odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i jest wynikiem projektu napisanego przez prezes Stowarzyszenia Polaków Gagauzji, panią Ludmiłę Wolewicz. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów. Ze względów organizacyjnych, niestety nie wszyscy mogli wziąć w niej udział. Uczestnicy zachwycili umiejętnościami wokalnymi.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach – najlepsze wykonanie piosenek Anny German w języku polskim i osobno w języku rosyjskim. Wielu wykonawców z językiem polskim spotkało się po raz pierwszy. Główną nagrodę Grand Prix otrzymała osoba, która najlepiej wykonała piosenki zarówno w języku polskim, jak i rosyjskim, pochodząca z Komratu, a na co dzień studentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – Ksiusza Taranienko. Ksiusza wykazała się wspaniałym gestem i swoją wygraną przekazała zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii na najlepsze wykonanie piosenki Anny German w języku polskim Svietlanie Janul z Komratu. Nagrodą za zdobycie Garnd Prix jest wyjazd do Polski. Drugie miejsce za najlepsze wykonanie piosenki w języku polskim otrzymała Ksenia Frumosu z Domu Polskiego w Bielcach, a trzecie, reprezentująca również Bielce, Milena Koczurka. Pierwsze miejsce za najlepsze wykonanie piosenki w języku rosyjskim otrzymała Anastasia Cioban z Komratu, drugie Alesia Płukciu z Komratu i Sergiej Iwanow, student Kolegium Pedagogicznego w Komracie. 
Konkurs uświetnili swoją obecnością: Ambasador RP w Mołdawii pan Bartłomiej Zdaniuk, mer miasta Komrat pan Sergiej Anastasov, prodziekan Narodowego Uniwersytetu w Komracie pani Tatiana Rakovczena, Główna Specjalistka Wydziału do Spraw Młodzieży i Sportu pani Lubov Putrygaj, ksiądz Krzysztof – proboszcz parafii katolickiej z Ungeny i ksiądz Grzegorz Czubak – proboszcz parafii w Kubczynie oraz prezesi Stowarzyszeń Polskich w Mołdawii. Nie zawiodła również publiczność. Wszyscy, zarówno uczestnicy, jak i goście, zachwyceni organizacją i atmosferą panującą podczas koncertu, wyrazili nadzieję, iż impreza ta będzie miała kontynuację w przyszłym roku.

Anna Cerazy
nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG

Kategorie: Artykuly