AKCJA: LIDER/LIDERKA – warsztaty budowania kompetencji
„Cel musi być jasny i konkretny”. „Szanuj osobę jako osobę”. „Nie zakładaj masek, najważniejsze jest to, kim naprawdę jesteś”. Oto kilka z wielu mających głębokie znaczenie wypowiedzi, które usłyszeliśmy na warsztatach budowania kompetencji dla liderów ze Wschodu, które odbyły się jesienią w Pułtusku. Na zaproszenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, z pomocą dyrektorki Domu Polskiego w Bielcach pani Wiktorii Koczurowskiej, pojechałyśmy do Pułtuska, gdzie uczestniczyłyśmy w szkoleniach liderów razem z innymi Polakami ze Wschodu. Bardzo się cieszyłyśmy, że możemy podziwiać polską złotą jesień w pięknym Pułtusku.
W szkoleniu łącznie wzięło udział około 42 uczestników z różnych krajów, takich jak Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Litwa, Norwegia i inne. Od pierwszych dni staliśmy się przyjazną drużyną, jednym zespołem, w którym panowała atmosfera serdeczności i ciepła. Nasi nauczyciele dali się poznać jako profesjonaliści, a jednocześnie ludzie o wielkim i dobrym sercu, którzy pomogli nam zrozumieć wiele rzeczy, nauczyli nas komunikować się między sobą i wchodzić w interakcje, nawet jeśli jeszcze się dobrze nie znaliśmy. Tematy naszych spotkań były niezwykle interesujące: Jaki powinien być lider? Jaka jest jego rola? Jak znaleźć kontakt w społeczeństwie, w zespole? Jak zwracać uwagę i jak przyciągać uwagę innej osoby? Jak spokojnie wyjaśniać różne drażliwe kwestie? Te oraz wiele innych pytań i tematów omówiliśmy, wytłumaczyliśmy i wypróbowaliśmy na sobie. Metody pokazane nam i zastosowane przez nauczycieli mogą być wykorzystywane w wielu organizacjach publicznych i do różnych celów. Szkolenie to przyniosło obfite owoce, zaczynając od zrozumienia i akceptacji siebie, a kończąc na tworzeniu nowych projektów rozwijających środowiska, w których żyjemy. Ciągle jesteśmy pod wielkim wrażeniem tamtych spotkań z ludźmi i często wracamy myślami do tych dni spędzonych w Pułtusku. Takie szkolenia pod okiem profesjonalistów, przekazywana przez nich wiedza i umiejętności oraz dzielenie się wieloletnim doświadczeniem pozwalają nam poszerzać nasze myślowe horyzonty i otwierać się na nowe metody i sposoby w kontaktach z drugim członkiem. 
Serdecznie dziękujemy Polonii z Pułtuska za tak serdeczne i szczere przyjęcie. Dziękujemy także Dyrekcji Domu Polskiego w Bielcach. Były to niezapomniane dni…
Svietłana Sobieszczańska, Olesya Gurska

Kategorie: Artykuly