2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku w celu propagowania wiedzy o polskiej tożsamości narodowej i symbolach narodowych.
Przed świętami majowymi twórcze zespoły z Domu Polskiego w Balti zostały zaproszone do partnerskiego miasta Płocka, by wziąć udział w świątecznym festiwalu. Grupa wokalna i taneczna „Dzieci Płocka” bardzo ciepło przywitała
grupę taneczną „Krokus”, pod kierownictwem Pana Aleksey Kirichenko oraz grupę wokalną „Jaskółki”, prowadzoną przez panią Malwinę Russo. 2 maja w Płocku na placu centralnym (Stary Rynek) wystąpili z okazji Dnia Flagi, grupy taneczne z Płocka oraz goście z Mołdawii i Niemiec. „Krokus” wykonywał dwa tańce: mołdawski i góralski, a w repertuarze „Jaskółek” słychać było patriotyczne i ludowe pieśni.
Zgromadzona wokół publiczność aktywnie śpiewała, wspierała głośnym aplauzem, a pod koniec koncertu chętnie fotografowała się z naszymi śpiewakami, żeby potem mieć pamiątkę. Tego samego dnia dyrektorka Domu Polskiego, pani Wiktoria Kaczurowska, została zaproszona na rozmowę w lokalnym radiu RTL FM.
Co roku, w dniu 3 maja Polska obchodzi ważne święto państwowe – Święto Narodowe Trzeciego Maja lub Święto Konstytucji 3 Maja, poświęcone rocznicy uchwalenia konstytucji tego kraju w 1791 roku. Pierwsza polska konstytucja jest najstarsza w Europie. Tego dnia wszystkie zaproszone zespoły trafiły do Żychlina.
Gościnnie i serdecznie przywitano przybywające zespoły. Z wielkiej sceny rozbrzmiewały pieśni patriotyczne i tańce ludowe, duch wakacji majowych był w powietrzu, a wspaniała publiczność dała każdemu ciepły aplauz. Pod koniec
koncertu każdy reżyser otrzymał podziękowanie w postaci pięknego bukietu kwiatów.
Nasze dzieci miały też wycieczkę edukacyjną po Płocku. Z wielką przyjemnością spacerowały po lokalnym zoo. Przepełnione pięknymi emocjami z podróży, bezpiecznie wróciły do rodzinnego miasta Balti.

Wyrażamy naszą ogromną wdzięczność za gościnność i ciepłe powitanie przez zespół „Dzieci Płocka”.

 

 

 

 

 

Kategorie: Artykuly