„Podarunek dla Mamy, podarunek dla Polski” – pod tym hasłem odbyła się 26 maja, w Dzień Matki, XVIII edycja Festiwalu Polska Wiosna w Mołdawii. Swoją miłość do Polski i do wszystkich mam w tym dniu przyjechały okazać za pośrednictwem słowa, pieśni i tańca Polacy z najróżniejszych zakątków Mołdawii: z Sorok, Tyraspola, Grigorówki, Styrczy, Bielc, Komratu oraz Kiszyniowa. Oberek, Polonez, Krakowiak – to tylko niektóre z tańców, które przeniosły publiczność sercem do Polski. Przepiękne śpiewy, dedykowane mamie, nakłoniły wszystkich do zadumy i wdzięczności za dar życia i ciepła rodzinnego. Nie zabrakło również skocznych, żartobliwych piosenek i tańców od maluchów.
Reprezentacja Domu Polskiego w Bielcach była w tym roku najliczniejszą grupą, uczestniczącą w festiwalu: 60 osób. Trzy grupy taneczne zespołu „Krokus”, wokalistki z zespołu „Jaskółki” oraz solistka Wiktoria Taralunga przysporzyli wszystkim widzom niezapomnianych wrażeń. Nieustające owacje były tego jawnym świadectwem.

Koncert poprzedzony został jak co roku wystawą zdjęć, materiałów informacyjnych oraz rękodzieła przedstawioną przez organizacje polonijne. Odwiedzili ją również oficjalni goście festiwalu: pan Bartłomiej Zdaniuk, Ambasador RP w Kiszyniowie z małżonką, liczni przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego w Mołdawii oraz przedstawiciele Rządu Polskiego.

 

Kategorie: Artykuly