W dniach od 9 do 16 grudnia 2018 nasi uczniowie Ksenia Frumosu z Bielc i Kirił Statkiewicz z Kiszyniowa pojechali do Białegostoku,by brać udział w Finale Konkursu Kresy 2018.Tę szansę otrzymali jako laureaci eliminacji w Mołdawii.
Ich pobyt w Polsce wypełniła przede wszystkim ciężka praca nad własnym tekstem i jego interpretacją.Nad ich pracą czuwali aktorzy-wykładowcy Akademii Teatralnej w Białymstoku.Występy oceniało jury,jednak werdykt został odczytany dopiero podczas Koncertu Galowego.Ksenia otrzymała wyróżnienie,co sprawiło nam ogromną radość.Koncert Galowy odbywał się na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek.Udział w tym wydarzeniu artystycznym,które zgromadziło liczną widownię,był dla naszych uczniów niezwykłym przeżyciem.
Po raz pierwszy w życiu stali przed publicznością jako aktorzy,brali udział w spektaklu,nad którym pracowali cały tydzień.( Zajęcia kończyły się o godzinie 22.00)
Niezapomniane wrażenie pozostawiła także Kresowa Wigilia,która odbyła się w gmachu Opery Białostockiej.Przedstawiciele wszystkich krajów przywieżli ze sobą ozdoby choinkowe,którymi ubrali wspólne drzewko.Dzielenie się opłatkiem,śpiewanie kolęd i wieczerza wigilijna dopełniły ten przepiękny wieczór.
Podczas pobytu w Białymstoku laureaci mogli także brać udział w spotkaniach z artystami , zobaczyć ciekawy,pouczający spektakl,wysłuchać wykładu Pani dr Olech o grupie Skamander.
Białostocki tydzień to żywy kontakt z polską kulturą,to niezapomniane przeżycia,nowe przyjażnie.Trudno było sie więc rozstać.

Eleonora Pawlak

nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG

Kategorie: Artykuly