Dzień Kobiet tradycyjnie obchodzi się 8 marca.

W Polsce w 1993 roku Dzień Kobiet został oficjalnie wykreślony z kalendarza świąt państwowych.

Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 r. w Ameryce. Rok później międzynarodowe zgromadzenie kobiet-socjalistek pod przewodnictwem Klary Zetkin na konferencji w Kopenhadze ogłosiło ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Początkowo święto to było jedną z okazji do walki kobiet o równouprawnienie w życiu publicznym i otrzymywało różne daty w poszczególnych krajach.

To święto, mające ciekawą i burzliwą historię, w wielu krajach jest dniem wolnym od pracy – m.in. w Rosji, Bułgarii i na Ukrainie.

W Mołdawii święto obchodzone jest również wszędzie. W Domu Polskim dzieci z nauczycielami przygotowały uroczysty występ i poczęstunek przy herbacie dla matek, babć i sióstr.
„Podróżowaliśmy w czasie” i dowiedzieliśmy się, jak świętowano  ten dzień w różnych epokach, chłopcy opowiedzieli o różnych typach i rodzajach kobiet, słuchaliśmy śpiewu utalentowanych dzieci, podziwialiśmy tańce naszych tancerzy. Ogromnym zaskoczeniem był taniec z szablami w wykonaniu głowy grupy tanecznej „Krokus” pana  Alexeya, który wywołał burzę emocji na widowni.
Dzień po dniu obserwujemy pracę naszego zespołu, cieszymy się z sukcesów i postępów w ich działalności.
Chciałabym życzyć wam, drodzy mężczyźni, codziennego zachowywania się wobec kobiet także  uważnie i z szacunkiem. A wy, drogie dziewczyny, dziewczęta i kobiety abyście każdego dnia były otaczane troską i miłością, abyście osiągnęły swoje cele i uwierzyły w siebie!

Gratuluję,

Irina Mosina

Kategorie: Artykuly