15 października 2017 Dom Polski w Bielcach miał zaszczyt gościć Sekretarza Stanu Rzeczypospolitej Polskiej w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy – Pana Ministra Adama Kwiatkowskiego wraz delegacją oraz Pana Ambasadora Bartłomieja Zdaniuka i Pana Konsula Janusza Dawidowicza.
Goście uczestniczyli we mszy świętej w Kościele Świętych Archaniołów, w Bielcach. Mszę odprawił proboszcz parafii – ksiądz Jacek Puć. Po tym uroczystym wydarzeniu delegacja udała się do siedziby Domu Polskiego, gdzie młodzież przywitała Pana Ministra i Pana Ambasadora tradycyjnym, mołdawskim kołaczem. Pani Dyrektor Wiktoria Koczurowska i Pan Prezes Walery Buzut zaprosili wszystkich zebranych na występ dzieci i młodzieży.
Na początku Pan Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczył zasłużonych nauczycieli. Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę, nagrodzeni zostali: Pani Hanna Gałęcka, nauczycielka skierowana do pracy za granicą przez ORPEG do Sorok i Tyrnowa, Pani Antonina Pietrasz, nauczycielka w etnicznie polskiej wsi Słoboda-Raszków
w Naddniestrzu, Pan Anatolii Roşca, dyrektor dziewięcioklasowej szkoły we wsi Słoboda-Raszków, gdzie język polski od ponad dwudziestu lat wykładany jest jako obowiązkowy język obcy. Pani Hanna Gałęcka – nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG, w imieniu odznaczonych nauczycieli, podziękowała za nagrodę.
Pan Minister Adam Kwiatkowski w swoim przemówieniu podkreślił, że niezwykle ważną rolę pełnią nauczyciele, którzy są poza granicami kraju, ponieważ nie tylko uczą języka polskiego, ale przede wszystkim dbają o zachowanie polskiej tradycji, kultury, historii. Na ręce Pani Dyrektor Wiktorii Koczurowskiej wręczył polską flagę. Powiedział, że ma nadzieję, że Stowarzyszenie „Dom Polski” dalej będzie się tak prężnie rozwijać.
Dzieci i młodzież z Domu Polskiego przygotowała program artystyczny, pod opieką Joanny Bartków – nauczycielki skierowanej do pracy za granicą przez ORPEG. Zespół „Jaskółki”, pod kierownictwem Pani Malwiny Russo, zaśpiewał piosenki polskie, ale również mołdawskie. Dziewczęta przedstawiły m.in. góralskie melodie „W moim ogródecku…”, „Wiła wianki…” i niezwykle, żywy, dynamiczny mołdawski utwór. Występom towarzyszył Zespół Taneczny „Krokus” – najmłodsi zaprezentowali taniec góralski oraz kujawiaka. Publiczność zobaczyła też pokaz góralskiej mody i posłuchała recytacji oraz poznała historię Stowarzyszenia Domu Polskiego, w Bielcach.
Po występie dzieci otrzymały prezenty od Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Pana Andrzeja Dudy, a goście degustowali smakołyki mołdawskiej kuchni, zwiedzali siedzibę Domu Polskiego, rozmawiali z Polonią.
Po wizycie w Domu Polskim Pan Minister Adam Kwiatkowski i Pan Ambasador RP w Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk odwiedzili chorych i cierpiących, rozmawiali z najstarszymi potomkami Polaków. Następnie wizyta przeniosła się do Styrczy, gdzie również pielęgnowane są polskie tradycje, kultura, pamięć o przodkach, dzieci uczą się języka polskiego. W Domu Polskim, w Styrczy, najmłodsi przygotowali piękny i wzruszający występ pod kierownictwem Pani Eleonory Pawlak – nauczycielki skierowanej do pracy za granicą przez ORPEG. Najmłodsza recytatorka miała zaledwie 5 lat! Nie tylko prezentowała wiersz, ale również tańczyła z Zespołem „Styrczańskie dzwoneczki”. W Styrczy dzieci również otrzymały prezenty i upominki.
Goście odwiedzili również cmentarz w Styrczy, gdzie znajdują się polskie groby. Miejsce niezwykle ważne, ponieważ tutaj o pamięć przodków dbają miejscowi. Wiele wzruszeń towarzyszyło też wszystkim w czasie wizyty u chorych, najstarszych mieszkańców urokliwej wsi.
Joanna Bartków – nauczycielka skierowana do pracy za granicą przez ORPEG

Kategorie: Artykuly