14.12.2017r. w Domu Polskim w Bielcach odbył się wieczór wigilijny z poezją Adama Mickiewicza . Gości z Gimnazjum nr.3 oraz członków Domu Polskiego powitała dyrektor pani Wiktoria Koczurowska.
Spotkanie rozpoczął zespół „Jaskółki” pod kierownictwem pani Malwiny Russu wykonując kolędy polskie i rumuńskie. Następnie uczniowie nakreślili sylwetkę Adama Mickiewicza – poety, który urodził się właśnie 24 grudnia czyli w Wigilię świąt Bożego Narodzenia.
Na jego poezji wychowały się liczne pokolenia Polaków. Zgromadzenie usłyszeli fragmenty „Pana Tadeusza” i ballady „Świtezianka”.
Inwokację wygłosiła Daria żegalik z Gimnazjum nr.3. Interesująco recytowali również : Maria Szwec, Aleksander Apetre, Igor Gaibei.
Gorące brawa otrzymała Olga Kickanianu recytująca fragment ballady „Świtezianka”.
Pierwszą część uroczystości podsumowała Julia Balaniuk wygłaszając patriotyczny wiersz pt.”Ojczyzna”.
Uczniowie Gimnazjum nr.3 zaśpiewali polską kolędę „Do szopy, hej pasterze”.
Następnie wszyscy udali się do Sali, gdzie czekał tradycyjny, polski, wigilijny stół z dwunastoma postnymi daniami.
Siostra Anna Dorota wyjaśniła jakie znaczenie dla katolików ma opłatek oraz zachowanie postu. Łamano się opłatkiem, składając sobie życzenia i przystąpiono do konsumpcji przygotowanych dań. Uznaniem zmakoszy cieszyły się gołąbki pani Stanisławy Fominowej, rogaliki z grzybami pani Jany Moskaluk oraz kompot z suszonych owoców pani Ireny Torbus.
W międzyczasie można było obejrzeć wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi.
Dziękujemy naszym gościom za tak liczne przybycie, za poznanie się z polskimi tradycjami, za aktywne uczestnictwo w świątecznym wydarzeniu.
Łączymy serdeczne życzenia Zdrowych, Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia oraz Pomyślnego Nowego Roku 2018!

Kategorie: Artykuly