Koniec października w Bielcach obfitował w ważne dla polsko-mołdawskiej społeczności wydarzenia. Obchodziliśmy bowiem 25-lecie założenia Stowarzyszenie Polski Dom w Bielcach i 20-lecie istnienia Domu Polskiego. Obchody rozpoczęły się uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej hetmana wielkiego koronnego – Stanisława Żółkiewskiego, który związany jest z historią Bielc.
Warto wspomnieć, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2020 rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Przy okazji odsłonięcia tablicy została powołana Mołdawska Drużyna Harcerska.
Kolejnym ważnym wydarzeniem był uroczysty koncert wspomnień, na który przyjechali znamienici goście, m.in. Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Kiszyniowie – pan Tomasz Twardy, przedstawiciele Rady Miasta Bielc, przedstawiciel Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie – ksiądz Leszek Kryż, a także wiele osób przez lata zaangażowanych w rozwój placówki – nauczyciele, dyrektorzy i przyjaciele stowarzyszenia.
Pani Dyrektor, Wiktoria Koczurowska i Pani Prezes, Janina Cazacu, wręczały dyplomy uznania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do rozwoju stowarzyszenia. Podczas koncertu młodzież w nowych strojach łowickich z zespołu wokalnego „Jaskółki” i tańca „Krokus” oczarowała publiczność bogatym programem artystycznym, który uwzględniał zarówno pieśni ludowe, jak i polskie szlagiery.

Marta Kozieradzka,
Nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, Bielce, Mołdawia

Kategorie: Bielce