XIX edycja festiwalu „Polska Wiosna w Mołdawii” odbyła się w tym roku w sobotę 18 maja. Jest to największe polonijne przedsięwzięcie artystyczne w Republice Mołdawii. W festiwalu wzięły udział niemal wszystkie tutejsze organizacje polonijne, a poziom wykonania utworów przez poszczególnych muzyków, śpiewaków i tancerzy zasługuje na najwyższe uznanie. Festiwal rozpoczął się o godzinie 11.00 w kiszyniowskim teatrze Ginta Latină, ale już od godz. 10.00 można było zwiedzać stoiska przygotowane w holu teatru przez poszczególne organizacje polonijne. Odwiedzili ją również oficjalni goście festiwalu: pan Bartłomiej Zdaniuk, Ambasador RP w Kiszyniowie z małżonką, liczni przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego w Mołdawii oraz zaproszeni goście.

Na festiwalu w tym roku królowała tematyka rodzinna. Swoją miłość do Polski i rodziny przyjechały okazać za pośrednictwem słowa, pieśni i tańca Polacy ze wszystkich zakątków Mołdawii: z Sorok, Tyraspola, Grigorówki, Styrczy, Bielc, Komratu oraz Kiszyniowa.

Koncert rozpoczął się od wysłuchania hymnów: polskiego i mołdawskiego. Podczas inauguracji festiwalu pan ambasador wręczył dyplomy, medale i odznaczenia. Wśród wyróżnionych osób znalazła się nasza pani Eleonora Pawlak, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy w Styrczy, która otrzymała Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Przepiękne śpiewy, tańce oraz inscenizacje nakłoniły wszystkich do zadumy i wdzięczności za dar życia i ciepła rodzinnego. Nie zabrakło również skocznych, żartobliwych piosenek i tańców w wykonaniu maluchów.

Reprezentacja Domu Polskiego w Bielcach była jedną z najliczniejszych grup. Taniec najmłodszych Biedroneczek został nagrodzony gromkimi brawami, podobnie jak występy zespołu tanecznego „Krokus” oraz zespołu wokalnego „Jaskółki”.

Polska Wiosna w Mołdawii to największe, cykliczne wydarzenie kulturalne polskiej diaspory, a przy tym niezwykle interesujące, barwne i pełne emocji widowisko.

Po koncercie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni przez pana ambasadora Bartłomieja Zdaniuka na piknik polonijny w ogrodach Ambasady, gdzie kontynuowano rozmowy i śpiewy. Cała polska diaspora bawiła się świetnie.

Kategorie: Artykuly