W niedzielę 9 grudnia wspólnotę Domu Polskiego w Bielcach odwiedził święty Mikołaj z workiem prezentów w towarzystwie dwóch aniołów. Na jego przybycie z utęsknieniem czekały dzieci, te najmniejsze i te trochę większe, a także te już całkiem duże. Obecni byli również rodzice. Dzieci przywitały Mikołaja piosenkami, wierszami, tańcem i krótką inscenizacją. Św. Mikołaj był bardzo zadowolony. Pochwalił wszystkich artystów, małych i dużych oraz obdarował każdego z nich słodkim upominkiem.

Zwyczaj wręczania prezentów 6 grudnia, zwany popularnie „mikołajkami”, wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, biskupa Miry. Żył on na przełomie III i IV wieku i był jednym z najbardziej czczonych świętych w kościele katolickim i prawosławnym. Jest między innymi patronem dzieci. Przedstawiany bywa jako starzec z siwą brodą, w szatach biskupich, z mitrą i pastorałem. Znany był z czynienia cudów oraz pomocy biednym i potrzebującym, o czym opowiadają legendy. Jedna z nich głosi, że młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności Mikołaja. Na skutek pewnych okoliczności sąsiad ów stracił majątek i popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długiej modlitwie, postanowił uratować dziewczyny. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to wyśmiewany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.
Obecnie postać świętego biskupa Mikołaja wykorzystywana jest jako jeden z najpopularniejszych komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Mikołaj jako gruby i wesoły staruszek w czerwonym ubraniu i czerwonej czapce, w saniach ciągniętych przez zaprzęg reniferów, w towarzystwie elfów, używany jest przez handlowców jako postać reklamowa oraz bohater świątecznych bajek. Na pewno jednak postać św. Mikołaja związana jest ze świętami Bożego Narodzenia i jego pojawienie się oznacza, że święta już blisko…

Katarzyna Boratyn
nauczyciel skierowany do pracy przez ORPEG

 

 

Kategorie: Artykuly