7 grudnia 2017 roku przyjechała do Bielc delegacja 42 osób z Płocka, Fundacji rozwoju mikrospołeczności „Per aspera ad astra”. Goście zatrzymali się u mołdawskich rodzin, które zapewniły zagwarantowały nie tylko nocleg, ale również ogromną gościnność, smaczną kuchnię i wielkie serce. Goście z Płocka przywieźli aż 100 paczek dla osób starszych w ramach akcji „Paka dla rodaka” oraz 90 paczek dla dzieci.
8 grudnia 2017, rano, w Kościele Świętych Archaniołów w Bielcach odbyła się msza święta, na której była m.in. modlitwa wiernych w trzech językach. Mszę poprowadził ks. Jacek Puć. Wierni modlili się, upamiętniając uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Po mszy świętej goście odwiedzili Dom Polski w Bielcach, gdzie mogli zobaczyć występ dzieci.
W oczekiwaniu na pojawienie się Świętego Mikołaja, najmłodsi odtańczyli taniec góralski i mołdawski, zaśpiewali piosenki polskie. Zespół „Jaskółki” pod opieką pani Malwiny Russu melodyjnie śpiewał o zimie i z dźwięczną nutą zaprosił na scenę Świętego Mikołaja. Dzieci, niektóre pierwszy raz, deklamowały wspólnie wiersze o zimie, prezentach, choince i świętach. Spotkanie umiliła uczennica, która zagrała na gitarze. Przedstawienie przygotowały nauczycielki skierowane do pracy za granicą przez ORPEG- p. Irena Torbus i p. J. Bartków. Wreszcie, ku wielkiemu oczekiwaniu, Mikołaj rozdał podarki. Dzieci chętnie fotografowały się z Mikołajem i były bardzo szczęśliwe.
Dom Polski składa serdecznie podziękowania fundacji „Per aspera ad astra” za pomoc, zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie akcji.

Kategorie: Artykuly