17.03.2018

Dziś w Styrczy witaliśmy Panią Wiosnę.
Dziś w Styrczy dzieci żegnały zimę. Wszyscy pragniemy już wiosny,ciepłych promieni słońca. Zgodnie z tradycją topiliśmy Marzannę, kukłę ze słomy, symbol zimy i śmierci. Choć to zwyczaj pogański i dziś ma się całkiem dobrze.
Marzannę ustrojono w kolorową spódnicę,na głowę założono chustę.Wyglądała jak żywa. Barwny korowód dzieci przy śpiewach,wniósł ją do Domu Polskiego, gdzie ją podtopiono. Nie mogliśmy jej spalić w ognisku,bo był za duży wiatr,a szkoda. Zima widać, bardzo nie chciała odejść. Pani Wiosna zostawiła jednak dzieciom list. Odnalezienie go sprawiło trochę kłopotu,bo wokół niesamowite błoto. Dzieci z radością odczytały słowa Pani Wiosny i postanowiły szukać jej oznak w drodze do domu.
Wreszcie na koniec spotkania jedliśmy kiełbaski. Niestety smażone w piekarniku,a nie na ognisku. Dzień był interesujący,choć pogoda nie dopisała.Nie pomogły słowa piosenki” Uciekaj zimo za górkę, za las”. Zima jednak z wielką siłą chciała pozostać. Wierzymy, że Pani Wiosna na to nie pozwoli i niedługo zaświeci słońce.

 

Kategorie: Artykuly