Aby uczcić 228 rocznicę Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wielickie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Camerata”, działające pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, odbyło artystyczne tournee pod hasłem „Polska pieśń dla rodaków”. Tym razem za cel podróży zespół pod dyr. Izabeli Szoty obrał Mołdawię i Rumunię.

Projekt był współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Wielickiego.

Współorganizatorami wyjazdu byli: Gmina Wieliczka,  Kopalnia Soli „Wieliczka”- Trasa Turystyczna Sp. z o.o. oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.

1 maja w obecności Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii dra hab. Bartłomieja Zdaniuka, na zaproszenie Stowarzyszenia „Dom Polski” w Bielcach (Bălți /Mołdawia) „Camerata” zaprezentowała muzykę polską. Obok pieśni patriotycznych i pieśni ludowych, na repertuar chóru złożyły się utwory Stanisława Moniuszki (200 rocznica urodzin kompozytora), Grażyny Bacewicz (110 rocznica urodzin i 50 rocznica śmierci kompozytorki), Fryderyka Chopina (170 rocznica śmierci kompozytora) i Jana Stefaniego (190 rocznica śmierci kompozytora i 225 rocznica wystawienia pierwszej polskiej opery narodowej).

Koncert w Kościele p.w. Świętych Archaniołów w Bielcach, który rozpoczęła Bogurodzica, wypełniły polskie tańce narodowe: Kujawiak, Mazur z opery „Straszny Dwór” S. Moniuszki, Krakowiak i Polonez z wodewilu J. Stefaniego „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, uważanego za pierwszą polska operę narodową, a także Oberek G. Bacewicz w wykonaniu Jadwigi Korab Chrzanowskiej, uczennicy Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, z klasy skrzypiec dra Marka Polańskiego. Zarówno solistce, jak i chórowi akompaniowała Agnieszka Korczyńska.

Ambasador RP w Republice Mołdawii wyraził wdzięczność „za wzruszający występ upamiętniający 15 rocznicę powrotu Polski do rodziny wolnych narodów oraz za pokrzepienie serc besarabskich Polaków”. Podobnie Mołdawska Polonia z wielkim wzruszeniem dziękowała „za odrobinę polskości w kraju Hospodarstwa Mołdawskiego”. Po koncercie Camerata wzięła udział w okolicznościowym

przyjęciu.

2 maja „Camerata” rozpoczęła uroczystą Mszą Św. w Kościele p.w.Świętych Archaniołów w Bielcach. Mszę Św. z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą odprawił proboszcz ks.Jacek Puć po której dzieci i młodzież z Domu Polskiego zaprezentowały niezwykle wzruszający, przepełniony polskim duchem narodowym program. W ten wyjątkowy poranek wnętrze kościoła wypełniły na koniec dźwięki Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Cameraty oraz Polonii i Polaków mieszkających w Mołdawii.

3 maja „Camerata” odwiedziła Kopalnię Soli w Kaczyce (Cacica / Rumunia), kopalnię, którą zakładali wieliccy i bocheńscy górnicy. Podczas uroczystej Mszy Św. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Sanktuarium Narodowe Rumunii) Prezes Domu Polskiego w Kaczyce Pani Krystyna Cehaniuc podziękowała za obecność w tak ważnym dniu dla wszystkich Polaków, zaś proboszcz i rektor Sanktuarium ks.Anton MĂRĂNDESCU podkreślił, że Wieliczka powinna czuć się w Kaczyce jak u siebie.

5 maja w drodze powrotnej do Polski – „Camerata” zaśpiewała w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Satu Mare (Rumunia), mieście zamieszkałym głównie przez Węgrów. Proboszcz Katedry ks.Otto Hársfalvi podczas powitania podkreślił, że „Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki”.

Jednak podróż po Mołdawii i Rumunii to nie tylko koncerty muzyki polskiej, to także wzruszające spotkania z Polonią i Polakami, podziwianie krajobrazów Bukowiny oraz czarownych monastyrów, to także poznawanie pięknej, choć niejednokrotnie trudnej historii naszego narodu, którego ślady można odnaleźć wszędzie. Nasuwa się więc refleksja, jak bardzo aktualne są słowa pieśni: „Gdzie bądź się spotkamy, spotkamy się przecie, zawsze Polakami, chociaż w innym świecie”. 

      Izabela Szota

Kategorie: Artykuly