Wizyta polskiej delegacji w Styrczy – niedziela,16.10.2017 r.

Styrcza gościła dziś delegację z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.W nasze progi zawitał Pan Minister Adam Kwiatkowski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP,Szef Gabinetu Prezydenta RP.
Panu Ministrowi towarzyszył Pan Ambasador RP w Kiszyniowie Bartłomiej Zdaniuk.
Ponadto z Polski przyjechali: Pan Dyrektor Biura ds.Kontaktu z Polakami za Granicą,Kazimierz Kuberski oraz Pan Dyrektor Biura Obsługi Organizacyjnej Prezydenta RP,Wojciech Nastula. Tradycyjnie powitano gości chlebem i solą oraz słowami;”Gość w dom,Bóg w dom”
Wizyta przebiegała w przyjaznej atmosferze.Jej patriotyczny charakter podkreślały wiersze, piosenki i tańce ludowe w wykonaniu dzieci ze Styrczy i Głodzian. „Styrczańskie dzwoneczki” urzekły gości „Polonezem”i innymi tańcami. Inwokacja „Pana Tadeusza”Adama Mickiewicza w wykonaniu Tani Górskiej ze Styrczy wszystkich nas wzruszyła. Malutka Dilara z Głodzian, pełna wdzięku i ciepła,prześlicznie mówiła wiersz o naszych barwach narodowych.Ciekawe było również powitanie gości fraszką Jana Kochanowskiego „ Na lipę”,zaczynającą się od słów:”Gościu,siądż pod mym liściem,a odpoczni sobie…..”
Wspomnienia o mieszkańcach Styrczy przedstawiła Pani Ludmiła Jabłońska,na co dzień opiekująca się Polskim Domem w Styrczy,Polka urodzona w Styrczy.Piękny wiersz Eleonory Kimakowskiej o Ojczyżnie,odczytany w dwóch językach,
wszystkich nas poruszył.
A na koniec………Niespodzianka!Dzieci otrzymały prezenty:słodycze,misie,zabawki,buty i inne.Radości było wiele.

Pan Minister podziekował małym artystom życząc dalszych sukcesów.
Następnie delegacja udała się z wizytą do domów polskich rodzin:Państwa Boguckich,Kazimierza i Efimii oraz Pani Kotelewicz Anieli.
Polski cmentarz w Styrczy był ostatnim punktem pobytu u nas.Złożono kwiaty,zapalono znicze i w zadumie wspominano tych,co już odeszli.

Eleonora Pawlak
Nauczycielka w Styrczy

Kategorie: Artykuly