11 maja 2019 w siedzibie Domu Polskiego w Bielcach spotkali się uczestnicy finału Ogólnomołdawskiej Olimpiady Języka Polskiego. Goście przyjechali z Sorok, Kiszyniowa, Styrczy, Komratu i Naddniestrza (Tyraspol).
Uczniowie startowali w dwóch kategoriach: młodszej (od 7 do 13 lat) oraz starszej (od 14 do 19 lat). Prace dzieci i młodzieży sprawdzali nauczyciele skierowani do pracy za granicą przez ORPEG. Dzięki owocnej współpracy i naradzie komisji, uczestnicy w tym samym dniu poznali zwycięzców. W czasie pracy jury uczniowie zjedli obiad w Domu Polskim przygotowany przez Koło Polskich Mam w Bielcach.
W pierwszej kategorii wiekowej I miejsce zajęła Anna Pastuchowa ze Styrczy (opiekun p. Eleonora Pawlak), II miejsce zajęła Włada Popowa również ze Styrczy (opiekun p. Eleonora Pawlak), III miejsce zajęła Aleksandra Popova z Bielc (opiekun p. Katarzyna Boratyn).
W drugiej kategorii wiekowej I miejsce zdobyła Stefania Dirzeczko z Tyraspola (opiekun p. Henryk Przywrzej), II miejsce powędrowało do Dmitrija Kara z Komratu (opiekun p. Anna Cerazy), a III miejsce zajęła Vanessa Russu z Bielc (opiekun p. Katarzyna Boratyn). Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.
Pani Dyrektor Stowarzyszenia Dom Polski w Bielcach Wiktoria Koczurowska dziękuje wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom za udział w Ogólnomołdawskiej Olimpiadzie Języka Polskiego w 2019 roku i zaprasza na kolejną już za rok.

Kategorie: Artykuly