W dniach 28 – 30 września 2017 odbyły się Dni Kultury Polskiej w Bielcach, w Mołdawii. Uczestniczyli w nich mieszkańcy Bielc, Styrczy, Grigorówki, Sorok, ale również goście z Polski – Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” imienia Druha Wacława Milke, Zespół „Rokiczanka” z Lubartowa.
Dni Kultury Polskiej rozpoczęły się otwartą lekcją języka polskiego na Uniwersytecie im. A. Russo w Bielcach, którą poprowadziła dr Kinga Piątkowska. W piątek, w Kościele Świętych Archaniołów w Bielcach odbyła się msza święta w języku polskim, rosyjskim, rumuńskim i włoskim, a następnie odpust, poczęstunek i wspólna modlitwa w Kościele Ormiańskim. Na mszy świętej zaśpiewali harcerze z Płocka. 30 września 2017 w Domu Kultury odbył się koncert przygotowany przez Dom Polski w Bielcach, którego dyrektorem jest pani Wiktoria Koczurowska. Wśród gości nie zabrakło Pana Konsula Pawła Niedźwiedzkiego, który wraz z rodziną, oglądał występy polskich zespołów i młodzieży z Bielc, pana Prezesa Stowarzyszenia Dom Polski – Walerego Buzuta. Wspólną podróż po Polsce przygotowali uczniowie z Domu Polskiego, razem z zespołem „Dzieci Płocka”. Publiczność oglądała nie tylko przepiękne tańce narodowe, ale również widziała pokaz mody góralskiej. O pięknie Polski śpiewały „Jaskółki” – zespół działający w Domu Polskim, w Bielcach, pod bacznym okiem pani Malwiny Russo. Nad całością czuwali pan Bogdan Rogalski – kierownik zespołu „Dzieci Płocka” i pani Joanna Bartków – nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG.
Po koncercie był dalszy ciąg podróży, tym razem kulinarnych, goście poszli do Domu Polskiego i tam odbyła się degustacja polskich potraw. Smakosze próbowali chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, żurku i specjalnie przygotowanego deseru „Flaga biało – czerwona”. Zespół Rokiczanka umilił gościom poczęstunek. W środku zebrani mogli obejrzeć wystawę „Uroki Polski”, którą przygotowała pani Anna Mielnik i pani Irena Torbus– nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG.
W niedzielę młodzież zwiedzała twierdzę Soroki, a Pani Hanna Gałęcka przybliżyła historię, czasy Pana Wołodyjowskiego. Wieczorem odbyło się wspólne ognisko, a potem śpiewy i tańce polsko – mołdawskie.
Dziękujemy sponsorom naszej imprezy: Senatowi Rzeczypospolitej Polski, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Primariyii w Bielcach oraz Wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu tego święta.

Joanna Bartków – nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG

  

 

 

Kategorie: Artykuly